Často dostávam otázku, či pre lepšiu bezpečnosť a ochranu pred vírusmi nie je vhodné mať v počítači dva antivírusové programy. Vychádzajúc z predstavy, že ak jeden antivírusový softvér riziko nákazy nespozná, mohol by vírus ešte zastaviť ten druhý antivírus. Moja odpoveď je ale jednoznačná. Nie, nie je to lepšie a vysvetlím prečo.

Dva antivírusy v PC:  Dva kohúty na jednom smetisku 

Pre dobré zabezpečenie antivírusovej ochrany počítača, či notebooku rozhodne nekombinujte dva antivírusové systémy od rôznych výrobcov. Spoľahnite sa na jeden a radšej kvalitný. Dobrý antivírusový softvér okrem ochrany pred vírusmi, disponuje aj ochranou súkromia ochranou platieb kartou cez internet, alebo dvojcestným firewalom (na rozdiel od jednocestného, ktorý je súčasťou operačného systému Windows).Vyššie a účinnejšie verzie sofvéru na ochranu sú často označované ako Internet Security, Total Security, Ultimate a pod.

V súčasnosti má už skoro každý nový počítač, alebo notebook ( tzv. nové koncové ,alebo endpoint, od výrobcu nejaký ten antivírusový systém predinštalovaný. Ak nie, tak je tu ešte úplne základná antivírusové ochrana od výrobcu operačného systému (na mysli Windows Defender).

Ich nevýhodou je, že sú často v najnižšej dostupnej verzii, ochraňujúce iba pred najrozšírenejšími hrozbami a často sú časovo limitované niekoľko dní bezplatného používania.  Ak ste často pripojení k internetu, okrem surfovania po webe aj nakupujete, používateľ internet banking alebo zdieľate dáta cez cloudové služby, či sa dokonca pripájate k podnikovej sieti, odporúčam základnú ochranu pred vírusmi rozšíriť na vyššiu úroveň, o ďalšie ochranné vrstvy, ktorými sú firewall, kontrola pošty, Anti Spam, alebo ochrana identity a súkromia.

Každý antivírusová ochrana má svoje metódy a postupy na detekciu, a odstraňovanie nebezpečných programov, vírusov a nákaz a preto nie je dobré kombinovať ich v jednom PC – mohli by si navzájom pri kontrole prekážať, spomaliť chod počítača, alebo dokonca spôsobiť jeho mrznutie a nefunkčnosť. Tak ako dva kohúty na jednom smetisku, ani dva antivírusové programy na jednom počítači by nepriniesli viac osohu.

Dva antivírusy a podniková sieť?

V prípade podnikovej siete, v ktorej sú pripojené počítače, notebooky, servery  a iné zariadenia je naopak kombinácia viacerých antivírusových ochrán vítaná. Či, už ide o kombináciu softvéru od toho istého výrobcu, alebo kombináciu riešení rôznych dodávateľov v podnikovej sieti nie je dôvod trvať na nasadení jedného riešenia na koncové zariadenia aj servre. Práve naopak, v prípade kombinácie antivírusovej ochrany od rôznych výrobcov a tým aj detekčných metód sa môže naplniť očakávanie, že to čo prenikne jednou ochranou, zastaví ochrana druhá.

Navyše v podnikových sieťach možno kombinovať rôzny systémy podľa typu zariadení. Jeden antivírusový produkt pre počítače, druhý pre servery, tretí pre aktívne sieťové prvky (swithe a routre) cez ktoré sa sieť pripája do internetu. Nevýhodou takéhoto riešenia je možno iba náročnejšia správa (keďže každý softvér sa ovláda inak) a možno vyššia cena. Ak sa licencie nakupujú v menšom počte od viac dodávateľov.