Ak ste sa v roku 2018 nestali obeťou digitálneho útoku, je to len otázka šťastia. Počet pokusov o prelomenie hesiel, krádeže dát, či zaplatenie výpalného rapídne rastie.  Spoliehať sa na samotný antivírus nestačí, treba dodržiavať všetky bezpečnostné odporúčania. Týchto 5 rád môžete vyskúšať ihneď.

1. Používajte špičkový anti-vírus

Bežný antivírusový softvér má v počítači skoro každý, nie je však antivírus ako antivírus. Väčšina antivírusových programov poskytuje ochranu pre vírusmi, nebezpečnými e-mailovými prílohami, alebo súbormi sťahovanými z internetu.

Pokročilý bezpečnostný softvér napríklad Kaspersky navyše ponúka aj kontrolu zraniteľností PC, kontrolu podozrivých aplikácií a automatické odporúčanie pre opravu kritických slabých miest v PC, o ktorých ste možno ani netušili.

Kaspersky-Free-Edition

Okrem toho disponuje špeciálnym modulom System Watch, ktorý dokáže rozpoznať aktivitu ransomvéru a v prípade pokusu o zašifrovanie dát ho okamžite stopne a ochráni vás pred výpalným.

2. Zabezpečte si heslá pomocou správcu hesiel

Používate jedno obľúbené heslo pre viac e-shopov a stránok? Je to veľmi nebezpečné. Ak niekto ukradne zoznam hesiel čo i len z jednej stránky, alebo e-shopu, a bude medzi nimi aj to vaše, hrozí Vám riziko, že sa s pomocou tohto hesla prihlási k vašim iným účtom a zneužije ich.

Ak si heslá meníte a striedate tiež nie je dobré ak si ich zapisujete do poznámok, prípadne si ich ukladáte priamo v prehliadači? Je to pohodlné, ale ktokoľvek kto bude mať prístup k vášmu PC (príbuzný, kolega, alebo servis technik PC) môže tieto heslá pohodlne využiť.

Sticky Password - správca hesiel

Našťastie existuje riešenie v podobe programov, ktoré slúžia na zapisovanie a ukladanie hesiel. Programy pre správu hesiel (ang. password manager) dokážu rozpoznať, kedy pristupujte ku stránke s heslom, upozorniť Vás na potrebu zadať bezpečné heslo, a bezpečne ho uložiť. Už sa nemusíte starať o heslá, stačí Vám ak si zapamätáte jedno heslo, ktoré slúži do tohto programu. Osobne odporúčam Sticky Password.

3. Chráňte si súkromie na internete

Možno ani netušíte, koľko údajov ostáva v PC po vašej práci z internetom. Kompletná história navštívených stránok, obrázky, prihlasovacie mená a heslá, kľúčové slová ktoré ste hľadali cez internet, mapy ktoré ste si zobrazili a pod.

Naučte sa pravidelne tieto súkromné údaje odstraňovať. Vždy keď vaše PC ide do opravy, alebo ak ho požičiavate inej osobe. Ak to nechcete robiť komplikovane ručne, využite na to bezpečnostných softvér Kaspersky. Okrem pohodlného vymazanie citlivých dát vás dokáže chrániť aj pri online bankovníctve, aby nikto neukradol vaše údaje o kreditnej karte, alebo účte v banke.

4. Šifrujte ukladanie dát aj komunikáciu

Strata notebooku, alebo mobilu, ktorý obsahuje vaše dáta a históriu komunikácie je nepríjemná aj aj veľmi nebezpečná. Rizikom je pripájanie sa na bezplatné WiFi siete v obchodoch, v dopravných prostriedkoch a pod. Ani netušíte, koľko ľudí vo vašom okolí sa zo zvedavosti snaží zistiť čo píšete a komu.

Odporúčam aby ste začali šifrovať vašu komunikáciu. K e-mailu sa pripájali napríklad pomocou TLS/SSL spojenia, ale cez webové rozhranie, ktoré má SSL certifikát (spoznáte ho podľa zeleného kľúčika pre URL adresou).

Odporúčam zašifrovať aj dáta v počítači. Môžete využiť BitLocker, ktorý je súčasťou operačného systému Windows, alebo si zašifrovať iba dôležité údaje (adresára) pomocou šifrovania, ktoré ponúka bezpečnostný softvér Kaspersky.

Secutreo_ochranime-vase-data-PC

5. Zálohujte minimálne 2x a nebojte sa cloudu.

Aj to najlepšie zabezpečenie môže občas zlyhať a preto treba mať náhradný plán. V prípade straty PC, či mobilu, alebo jeho poruchy, či zavírenia je často lepšie a najjednoduchšie dáta do nového zariadenia obnoviť zo zálohy.

V prípade zálohovania platí pravidlo dvoch záloh. Jednu zálohu by ste mali mať po ruke, na DVD, alebo USB klúči, pre rýchle obnovenie potrebných dát. Druhú zálohy by sme mali mať mimo miesta kde sa bežne zdržiavate (doma, v práci) aby ste predišli tomu, že v prípade krádeže, alebo požiaru prídete o dát aj o zálohu, ktoré boli na jednom mieste.

Ja osobne si záložné dáta ukladám do cloudu, využívam na to služby OneDrive a MS Azure Backup. V Službe OneDrive (ktorá je súčasťou Office 365) mám uložené zálohy dokumentov a v službe  MS Azure Backup potom bezpečne zašifrovanú kompletnú zálohu celého disku PC.

Dušan Peško